پارک علم و فناوری

پارک علم و فناوری استان سمنان
بستن
سبد سفارش
سبد سفارش
مدیریت سفارش‌هایی که به سبدسفارش اضافه شده است
| مجموع مبلغ سفارش: 0 ریال |
##id##
##TaskCol##
##NameCol##
##PriceCol##
##CountCol##
##EntiretyCol##
##id##
عملیات
نام
هزینه
تعداد
جمع کل (ریال)
##id##
 
 
جمع کل:
 
0

لطفا برای ثبت سفارش دکمه «ثبت نهایی سبد سفارش» را کلیک کنید
صبر کنید Waiting درحال انجام عملیات...
لطفا قبل از ثبت نهایی سبد سفارش وارد سامانه شوید
1 http://sstp.ir/Page/Public/NewsView.aspx?IdNews=922
نام کاربری یا رایانامه
 
گذرواژه
 


1 ~/Page/User/AdminHome.aspx
نام کاربری یا رایانامه
 
گذرواژه
 
يكشنبه ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۶
www.sstp.ir
1
ویدئوهای فناوری ## راه اندازی نهایی نمایشگاه مجازی محصولات پارک علم و فناوری استان سمنان ## معرفی پارک علم و فناوری استان سمنان ## شاهرود، بهشت کویر ##

تاریخچه سرخه

قدیمی‌ترین نویسنده‌ای که از سرخه در کتاب خود نامی آورده «ابن رسته» است. او درکتاب خود «الاعلاق النفیسه» سرخه (سُره) را شهری در کنار شهر سمنان معرفی کرده است. تاریخ تالیف این اثر سال 290 ه/ 902 م  می باشد.

 

وجه تسمیه سرخه:

  1. بنا به افسانه‌ای معروف وقتی که سرخه(فرزند افراسیاب و پادشاه توران) عازم سرزمین خود بوده در نزدیکی‌های سرخه به او اطلاع می‌دهند که راهزنی به نام زین‌العرب در این حوالی با قطع طریق و غارت، آسایش را از مردم سلب نموده است، لذا از وی استمداد می‌طلبند. سرخه ابتدا عده‌ای از سپاهیان خود را مامور دفع زین‌العرب و سپاهیان او می‌کند ولی در دو یا سه بار، لشکریان سرخه از این راهزن شکست خورده، عزیمت می‌‎نمایند، لذا در همان محل رحل اقامت افکنده، چند بنای خشت و گلی بر پا می‌سازند که بعدها به تدریج بر بناهای آن افزوده گردید و به نام سرخه مشهور شد.
  2. بنا بر افسانه‌ای دیگر در زمان قبل از اسلام وقتی که سرخه قلعه کوچکی بود رییسی داشت که در خانه‌اش دختر زیبایی داشت. در شش کیلومتری سرخه غاری وجود دارد که به صورت نقب تا داخل قلعه قدیمی سرخه به درون دژ راه داشته است. در این غار که در منطقه‌ی «نمک دره» واقع است، دیوی به نام «سرخاب دیو» زندگی می‌کرده است. سرخاب دیو از طریق این نقب وارد قلعه می‌شود. دختر را تصاحب می کند و پدرش را به قتل می‌رساند. سپس این محل به نام سرخه یا سرخاب مشهور می‌گردد.
  3. کوه‌های اطراف سرخه در برخی قسمت‌ها سرخ رنگ می‌باشد، به همین دلیل این شهر سرخه نام گرفته است.
  4. سرخه نام قبیله‌ای بوده است که مردم آن، از منطقه‌ای دیگر به محل کنونی کوچیده‌اند.

 

قلعه تاریخی جهان‌آباد

قلعه تاریخه جهان آباد

 

مشخصات جغرافيايي

این شهرستان در استان سمنان در فاصله 180 کیلومتری شرق تهران و در 20 کیلومتری مرکز استان قرار دارد. وسعت آن 9222 کیلومتر مربع ایت و از شرق به شهرستان سمنان، از شمال شرق به شهرستان مهدیشهر، از شمال به استان تهران، از غرب به شهرستان آرادان و از جنوب به دشت کویر محدود شده است. شهرستان سرخه دارای یک شهر، دو دهستان(هفدر و لاسجرد) و 14 روستا است. این روستاها عبارتند از: مؤمن آباد، افتر، لاسجرد، اروانه، بیابانک، صوفی آباد، امام زاده عبدا...، عبدا... آباد بالا، عبدا... آباد پایین، ایج، جوین، شاهزاده محمد زید، اسدآباد و آل دره.

 

صنایع دستی

 صنایع دستی شهرستان سرخه قالی بافی، گلیم بافی، حوله بافی، جاجیم بافی، روفرشی بافی است.

 

جاذبه‌های گردشگری

 

خانه حاج حشمت الشکر(ابراهیم خان)

خانه حاج حشمت

این بنا حدودا در مرکز شهر سرخه واقع گردیده است. همان‌طور که از کتب تاریخی و گفته معمرین و فرم معماری بنا به‌دست می‌آید، این بنا متعلق به دوره‌ی قاجار است. از آن‌جایی که این بنا خصوصی و مالک اصلی آن حاج حشمت خان پیوندی (حاکم وقت منطقه) بوده، به همین دلیل به خانه حاج حشمت معروف شده است.

این مجموعه‌ی تاریخی شامل چهار منزل مسکونی، دارالحکومه، باغ، حمام، مدرسه و... بوده است که اکنون دو خانه‌ی آن باقی مانده است. بادگیرهای دو قلو برفراز این بنا با تزییناتی ناب از نمادهای شهر سرخه است.

این بنا نماد معماری مناطق کویری است که به شماره ملی 29743 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

 

آب انبار بیرون دژ سرخه

آب انبار بیرون دژ سرخه

در محله بیرون دژ سرخه و در کنار مصلی نماز جمعه (حسنیه شهدا) این شهر قرار گرفته است.

این آب انبار منسوب به دوره قاجار است و از آب انبارهای بزرگ این شهر به حساب می‌آید. این آب انبار را حاج حشمت اللشکر، که خود اهل سرخه بوده ساخته است. مخزن اصلی آن که گنبد عظیمی است مخروطی شکل است. این بنا بر اساس معماری سنتی خاص ناحیه کویری ساخته شده و پیرامون آن تا رأس گنبد، پله های مدوری احداث گردیده است. بر بالای گنبد، بادگیر کوچکی برای عبور جریان هوا و خنک کردن آب به چشم می‌خورد.

آب انبار بیرون دژ سرخه به شماره ملی 4435 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

 

مسجد جامع و چهل‌ستون

مسجد جامع و چهلستون

تاریخ ساخت اولیه این بنا به قرن اول هجری نسبت داده شده است. این مسجد از دو شبستان مجزا مجاور هم، یکی در جنوب و دیگری در شمال آن تشکیل شده است. شبستان جنوبی مستطیل شکل است و محراب آن در انتهای سمت جنوب غربی بنا قرار دارد. در شمال این شبستان راهرویی وجود دارد که بر سردر این راهرو، کاشی‌کاری معرقی به تاریخ 1345 شمسی که بر روی آن بخشی از آیه 18 سوره توبه قرآن کریم نوشته شده است به چشم می‌خورد.

در گوشه جنوب غربی شبستان شمالی محراب ساده‌ای قرار دارد که بالای آن به‌وسیله رسمی‌بندی گچی تزیین شده است.

مسجد چهل‌ستون سرخه متعلق به قرن اول هجری است که یکی از شبستان‌های الحاقی به مسجد جامع سرخه بوده است. این مسجد در بافت قدیم شهر  قرار گرفته است. از خصوصیات بارز این بنا می‌توان به ستون‌های ظریف هشت ضلعی آجری و طاق‌های جناقی تند اشاره کرد که از 40 ستون این بنا هم اینک 32 ستون آن باقی مانده است.

این بنا به شماره ملی 2325 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

 

کاروانسرای لاسجرد

کاروانسرای لاسجرد

کاروانسرای تاریخی لاسجرد از کاروانسراهای دوره‌ی عباسی است که از سمت غرب در ابتدا روستای لاسجرد و بر روی گذرگاه شرق به غرب ایران و در مسیر زیارتی، به طرف مشهد مقدس قرار دارد.

اين كاروانسرا از نوع كاروانسراهاي دو ايواني و شامل حياطي وسيع با 24 حجره در پيرامون آن است. دو ايوان زيباي كاروانسرا در غرب و شرق آن ساخته شده‌اند. در دو طرف ايوان غربي 6 غرفه برای سكونت مسافران ساخته شده است. ايوان شرقي كاروانسرا بلندتر از ايوان غربي است كه به‌وسيله دالاني به هشتي كاروانسرا منتهي مي‌شود. در دو ضلع هشتي، دو ايوان دوطبقه وجود دارد كه در پشت هر ايوان اتاق كوچكي ساخته شده است. قدمت و دوره‌ی تاريخي این کاروانسرا صفوي است.

این بنا به شماره ملی 1995 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

 

حمام بیرون دژ سرخه

در محله بیرون دژ و در حوالی مسجد جامع و چهل‌ستون قرار گرفته که قدمت آن به دوران اواخر زندیه و اوایل قاجاریه می‌رسد.

از مشخصات این بنا می‌توان به رختکن، دهلیز ارتباطی، گرمخانه، خزینه آب و تون را دارا اشاره کرد. این حمام از دو حمام کوچک و بزرگ تشکیل شده که حمام کوچکتر زنانه و حمام بزرگ‌تر مردانه بوده است. دیوارها از سنگ، ملات آهک و گچ و سقف‌ها از آجر با اندود ساخته شده‌اند. سقف‌ها گنبدی هستند و تویزهایی که بر روی جرزها و پایه ها قرار گرفته‌اند آنها را استوار نگه می‌دارند. این حمام دارای طاق‌های ضربی است و بر ستون‌های قطوری استوار شده است.

این حمام به شماره 4425 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

آرامگاه و خانقاه شيخ محمود مزدقاني

اين بنا كه مربوط به دوره ايلخانان مغول است در روستاي مومن آباد و در مسیر جاده اصلی به روستای افتر و فیروزکوه واقع گردیده است.

این آرامگاه متعلق به شخصی به نام شیخ محمود مزدقانی است که از شیوخ مسلمان و شیعه بوده و نقش مهمی در زمینه آموزش مردم در امور مذهبی ایفا کرده است. پس از وفات وی مقبراه‌ای در محل کنونی ساخته شده است.

اين بنا داراي يك ايوان و گنبدي رفيع و در طبقه بالا داراي غلام گردش‌هايي است. همچنین آرامگاه داراي 8 چله خانه و يك اتاق در ضلع شرقي بنا است.

اين بنا به شماره 1318 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.

 

غار مغار افتر

غار مغار افتر

این غار یكی از بزرگ‌ترین غارهای آهكی شهرستان سرخه است که در روستای افتر واقع شده است. در این غار محصولات لبنی دامداران افتر (كه دوره‌ی ییلاق را در گورسفید، طارم، كلارخان، افتر و امامزاده عبدالله سپری می‌كنند) نگهداری می‌شود. ظرفیت این غار حدود 2 هزار جلد محصولات لبنی است. طول این غار 302 متر و عرض آن حدود 12 متر است و ارتفاع آن از 40 سانتی‌متر تا 5 متر متغیر است. در این غار گونه‌های جانوری مشاهده نمی‌شود ولی در دامنه بیرون غار، چند گونه گیاهی بومی از خانواده گندمیان، گون، كلاه میرحسن، اسپند، اسپرس كوهی، زرشک و... وجود دارد. 

این غار از گذشته به عنوان یخچال طبیعی برای حفظ محصولات دامی مورد استفاده اهالی بوده و در بین اهالی به «مغار افتر» معروف است. وجود تخته سنگ‌های گچ و آهک، سكوهای مناسبی برای قرار دادن پوست‌ احشام فراهم كرده است.

اين غار به شماره 135 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.

 

منطقه شکار ممنوع خنار

این منطقه حفاظت شده با وسعت بیش از 36 هزار هکتار در شمال شهرستان سرخه و در دامنه‌های البرز، به «سرزمین باریجه» معروف است. گونه‌های گیاهی منطقه شامل کما و باریجه، اٌرس، زرشک، آویشن و سریش، اسپند، بومادران، گیاهان پیازی، تیره نعناعیان است. گونه‌های جانوری آن گرگ، روباه، گربه وحشی، خوک وحشی، خرگوش، شغال، خرس قهوه‌ای، کل و بز، قوچ و میش و... هستند. عمده پرندگان منطقه را گنجشك سانان، كبك، كبك دري، كبوتر صحرايي، تيهو و پرندگان شكاري تشكيل مي‌دهد.

 

چشمه های معدنی

چشمه های معدنی سرخه

این چشمه در 6 کیلومتری شمال غربی روستای لاسجرد واقع شده است. تلخاب شامل دو چشمه است که محدوده‌ای استخری شکل را به وجود آورده که طول آن 20 متر و عرض آن 12 متر است. به علت فراوانی گوگرد در آب این چشمه معدنی، آب آن تلخ و غیر قابل شرب است. مردم در فصل تابستان برای درمان سردرد، درد چشم، یرقان، کهر، زردی و رفع گرمی بدن به آنجا می‌روند.

از دیگر چشمه‌های طبیعی نزدیک لاسجرد می‌توان چشمه شاه‌زاده محمد زید(ع) را نام برد که در آبادی شاه‌زاده محمد زید(ع) واقع شده است. آب آن بیشتر در فصل‌های بهار و تابستان به مصرف کشاورزی می‌رسد. چشمه امام زاده عبدالله(ع) نیز از نزدیکترین چشمه‌ها به لاسجرد است که در شمال روستای امام‌زاده عبدالله(ع) قرار دارد.

 

 

منبع: اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سرخه
* با تشکر از آقای اخلاقی، رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سرخه برای ارسال این محتوا

تصاویر: روح اله اشرف

| نوشته حسین دباغان | تاریخ ثبت 1392/02/01 - 08:04 | گروه معرفی استان | آخرین ویرایش 1392/02/01 - 08:04 | 0 نظر | 1919 بازدید |
0 نظر
آخرین نظر: ندارد
نظر شما
نام
*
رایانامه
*
توضیح
*
 
 
Waiting در حال انجام عملیات...
سرخه، دیار دیانت و صداقت

زمان آخرین به‌روزرسانی آمار: 1396/02/03 - 18:17 / به‌روزرسانی بعدی: 1396/02/04 - 18:17

انتصاب دکتر سیدمحمد اسماعیل جلالی، رییس پارک علم و فناوری استان سمنان به عنوان عضو گروه تخصصی فناوری کمیسیون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

مدیر عامل شرکت پارس‌گاس‌ایما از واحدهای فناور مستقر در مرکز رشد واحدهای فناور سمنان پارک علم و فناوری استان سمنان در چهلمین نشست دوره‌ای گروه بانک توسعه اسلامی در موزامبیک شرکت کرد

یازدهمین جشنواره ملی داستان رضوی (کبوتر حرم)

شعار سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر (5 تیر 1394)؛ بیایید باهم، زندگیمان، جامعه‌مان و هویت‌مان را عاری از مواد مخدر سازیم

تسهیلات مصوب قانون بودجه سال 1394 کل کشور برای شرکت‌ها و موسسات فعال در امور سرمایه‌گذاری و فناوری اطلاعات

نحوه بهره مندی از معافیت های مالیاتی قانون حمایت از شرکت و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات مصوب 1389/08/05

حلول ماه مبارک رمضان گرامی باد

تسهیلات نظام وظیفه تخصصی برای افراد فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان (دانش آموختگان برتر فناور)

پنجمین کنفرانس بین‌المللی توسعه پایدار و عمران شهری

دومین همایش ملی بهبود محیط کسب و کار

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل: بین المللی شدن تنها مسیر توسعه دانشگاه ها است

دیدار اعضای هیات رییسه دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود با رییس، معاونین و مدیران پارک علم و فناوری استان سمنان

رحلت جانسوز امام خمینی(ره) تسلیت باد

ولادت با سعادت حضرت قائم(عج) گرامی باد

همایش تجاری‌سازی طرح‌های پژوهشی با برخورداری از صندوق پژوهش و فناوری استان سمنان و تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی در پارک علم و فناوری استان سمنان برگزار شد

همایش تجاری‌سازی طرح‌های پژوهشی با معرفی صندوق پژوهش و فناوری استان سمنان و تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی

استقرار شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان در پردیس پارک علم و فناوری استان سمنان

سوم خرداد، سالروز آزادسازی خرمشهر گرامی باد

پورتال سازمان مدیریت بحران کشور

ولادت فرخنده امام حسین(ع)، ولادت حضرت ابوالفضل العباس(ع) و ولادت امام زین العابدین(ع) مبارک باد

افتتاح رسمی سامانه ایده بازار ایرانی در مرکز رشد واحدهای فناور دامغان پارک علم و فناوری استان سمنان

تسلیت به همکار ارجمند جناب آقای وحید امینیان

هفدهمین کنفرانس شیمی معدنی ایران

27 اردیبهشت، روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی گرامی باد

مبعث رسول اکرم‌(ص) مبارک باد

گزارش تصویری از بازدید پایه ششم مدرسه ابتدایی بیارجمند از پارک علمی-تفریحی نوآموز

گزارش تصویری از بازدید پایه سوم دبیرستان نمونه دولتی الزهرا از پارک علمی-تفریحی نوآموز

دکتر هراتی‌زاده، مدیر مراکز رشد پارک علم و فناوری استان سمنان خبر داد: ارایه خدمات برخط در مراکز رشد پارک علم و فناوری استان سمنان

برگزاری سیزدهمین نشست مدیران و کارشناسان و پنجمین جلسه تحلیلی عملکرد مراکز رشد پارک علم و فناوری استان سمنان در مرکز رشد مهدی‌شهر

تسلیت به همکار ارجمند سرکار خانم فاطمه باقری

پانزدهمین جلسه کارگزاری «کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان و نظارت بر اجرا» در پارک علم و فناوری استان سمنان برگزار شد

برگزاری جلسه مشترک بین مرکز رشد واحدهای فناور گرمسار و نماینده شرکت ربات‌های صنعتی KUKA آلمان

نمایشگاه فناوری‌های پیشرفته اراک

چهاردهمین نمایشگاه بین المللی لوازم و تجهیزات پلیسی، ایمنی و امنیتی

«دیدبان فناوری» فصلنامه پارک علم و فناوری استان سمنان - سال سوم شماره سوم- پاییز 1393

همایش نقش حمایت از اختراعات و حقوق مالکیت فکری در رشد و توسعه ملی

جشنواره علم و عامِه

جلسه «حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان به منظور تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی» در پارک علم و فناوری استان سمنان برگزار شد

دریافت فایل قالب ارسال پروپوزال به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

ولادت امام علی (ع) و روز مرد مبارک